Translate

15 Temmuz 2014 Salı

Pro-Z II (Worklog-11) Pleksi(Acrylic) işlerine başlıyoruz.


Pro-Z II için yaptığım çalışmaları paylaşmaya devam ediyorum.

 

Geçen yayında Monsta radyatörü kasaya montajını yaptıktan sonra anakart tepsisi üzerinde çalışmaya başlamıştım. Ama o çalışmaları sizlerle paylaşamamıştım. Oradan başlayalım.
 
Pro-Z I'de kablo geçişleri için anakart tepsisine açtığım deliklerin uzun süreli kullanımım ardından çok da kullanışlı olmadığını gördüm. O zaman bu kablo geçiş yerlerini özellikle anakartın altında kalacak şekilde açmıştım. Amaç kabloların çıktığı noktayı saklamaktı. Görsel olarak düşünülmüş birşeydi. Ancak uygulamada 24 pinlik ATX vb. kabloları oradan geçirmek oldukça uğraştırıcı oluyor, kabloyu çekerken lehim çıkıntılarına kabloyu takma gibi sıkıntılar olabiliyordu. Ayrıca o dönem anakartım LGA775 tipi bir anakart olduğundan anakart tepsisindeki cpu soketi altına gelen kısımdaki boşluklar bana yeterli geliyordu. Ancak şuan kullandığım 1155 soket anakart için o boşluklar cpu soğutucusunun backplate'ine erişimim için yeterli boşluğu sunmuyor. Bunun için anakart tepsisi üzerinde yeni boşluklar açmaya karar verdim.
 
Dremel'i elimize almadan önce anakartı kasaya alıp deleceğim yerleri belirledim.


 
 
 

 
Yerleri belirlendikten sonra dremel ile kesimi yaptım.
 
 
 
Anakart tepsisi üzerinde görünürde başka bir kesme, delme işlemi yapılmayacağından hazır elime değmişken boyaya hazır hale getireyim dedim ve boya işinin düzgün olması ve eski boyayı çıkarmak adına zımpara yapmaya başladım.
 
Önce kalın küçük numara zımpara(80) ile boyayı tamamen anakart üzerinden çıkardım. Sonra Daha büyük 200 numara zımpara ile yüzey pürüzlülüğünü azalttım.
  


 
 
 
Boya öncesi uygun pürüzsüzlüğü elde edebilmek için gerekli olan daha büyük numaralı zımparanın alet dolabımda kalmadığını farkedince bu işi başka zaman bitirmek üzere anakart tepsisini bir kenara bıraktım.
 
Sonra kasa kapağıyla ilgili bir sorunu farkettim. Önceden hesaba katmama rağmen uygulama esnasında unuttuğum bir detay nedeniyle 5.25 yuvaları kapatmak için yaptığım açılı kapama parçası kapağın kapanmasına engel oluyordu. Biraz kafa yormam gerekti ama o sorunu da hallettim. Acaba şimdi ne yapsam diye düşünürken ne zamandır bir kenarda bekleyen pleksiglass levhalar gözüme takıldı. Sıra artık nihayet pleksiler üzerinde çalışmaya gelmişti.
 
 
 
Daha önceki yayınlarda akış döngüsünde soğutma sıvısını akrilik borular dışında kendi yapacağım pleksiglass kanalların içinden geçirmek istediğimi belirtmiştim. Bunun için temelde aynı şeyler olmak üzere uygulamada iki farklı yol izleyebileceğimi söylemiştim. Bu yollardan biri 10mm'lik pleksi levhaya kanal açtıktan sonra 3mm'lik başka pleksi levhalar ile bu kanalların üzerini örtecek şekilde levhaları birbirine yapıştırmaktı. Diğeri ise pleksi levhaları birbirine yapıştırmak yerine açtığım kanallara uygun o-ring kullanmak koşuluyla vida ile levhaları birleştirmekti. İstediğim ölçülerde o-ring temini şuan sıkıntılı olduğundan birinci yolu izlemeye odaklandım.
 
Bunun için;
 
Alt katman (3mm)
Orta katman (10mm)
Üst katman (3-5mm) olacak şekilde 3 farklı pleksiglass levha gerekiyor.
 
Temel olarak bu 3 katman iş görecek. Ancak daha önce hiç pleksi yapıştırma gibi bir tecrübem olmadığından üst katmanla orta katmanı yapıştırdığımda sonucun nasıl olacağını kestiremiyorum. Eğer temiz bir iş çıkmaz ise yapıştırıcı izlerini gözlerden uzak tutmak için bir dördüncü katman kullanmam da gerekebilir.
 
Kasanın görüntüsüne direk etki etmesi nedeniyle üst katmanın ne renk olacağına karar vermekte zorlanıyorum. Genellikle bu uygulamayı kasalarında gerçekleştiren su soğutma düşkünleri bu üst katmanda ağırlıklı olarak beyaz ya da siyah renk tercih ediyorlar. Ancak ben bu uygulamada pleksi levhaları kenardan şerit led ile aydınlatmayı planladığımdan plekside ışığın hoş bir şekilde yayılmasını istiyorum. Bunun için alt katman da dahil tüm katmanların rengini bu durumu göz önünde tutarak belirleyeceğim. 
 
Aydınlatma önemli olduğundan şimdilik kalın olan orta katmanı şeffaf, üst katmanı ise yarı saydam (buzlu cam) renginde planlıyorum. Alt katman şeffaf ya da beyaz olabilir. Ancak alt katmanda şeffaf pleksi yerine beyaz renk pleksi kullanırsam ışığın üst katmana çok daha iyi yansıyacağı şeklinde bir düşüncem var. Bu yüzden elimde belki kullanırım diye temin ettiğim şeffaf, beyaz, buzlu cam, aynalı ve su damla desenli pleksi levhalardan her biri için ayrı numune parçalar hazırlayıp sonuca deneme yanılma yöntemi ile ulaşacağım.  
 
Bunun için kasamıza yerleştireceğimiz yere göre pleksi levhaları şekillendirmem gerekiyor. Önce alt tabaka için 3mm'lik şeffaf pleksi kullanacağım. Ölçülerimi alıp dekupaj testere makinası ile kesme işlemine geçiyorum.
  
Kabaca katmanın ana hatlarını ortaya çıkardıktan sonra parçayı kasaya tam olarak oturtmak için dremel ile kestiğim kenarları zımparalıyorum.

 
 
Böylece ilk katmanımız hazır hale geliyor. Orta katman için 10mm şeffaf renk pleksi levha seçiyorum ve aynı işlemleri ona da uyguluyorum. Orta katman daha kalın olduğundan temiz ve düzgün kesim için Scheppach Deco-Flex kıl testere tezgahını kullanıyorum.
  
 
Tüm bu kesip biçme işlemleri sonucu ortaya çıkan malzeme talaşlarını her zaman olduğu gibi eşim görmeden ortadan kaldırıyorum. :)))
 
Orta katmanı da kasaya alıştırdıktan sonra üst katmana geçiyorum. Üst katman için 3mm buzlu cam görünümlü olan pleksiyi seçiyorum. Onun da kesme ve alıştırma işlemlerinden sonra istediğim 3 katman artık hazır.
  
Fotoğraflarda 3 katman çok farklı renkte gözükse de bu pleksilerin üzerinde bulunan koruyucu naylonun renklerinden kaynaklanıyor. Mavi gözüken altkatman aslında ortadaki gibi şeffaf. Naylonları mavi olduğu için renkli görünüyor. Çıkarınca sadece buzlu olan üst katmanla diğerleri aralarında biraz fark olacak.
 
Şerit led ile aydınlatılacak ve kanal açılacak 3 katmanlı kasa tabanımız artık hazır. Kanal açma işine daha önce yapılması gereken başka işler nedeniyle hemen geçmeyeceğim. Çünkü kanal yerlerini ve şeklini belirlemem için cpu, ram ve vga bloklarını parçalara monte edip sistemi komple kasa içine almam gerekiyor. Bunlar için de maalesef daha erken. O noktaya gelebilmem için daha yapacak çok işimiz var.
 
Ancak hazırladığım bu 3 katmanlı parçanın kasaya bakan kısmına bir kanal açıp oraya şerit led gömeceğim. Başta da belirttiğim gibi LED ile verdiğim ışığın bu parça yüzeyine homojen olarak yayılmasını istiyorum ve bu uygulamanın nasıl bir görsellik katacağını merak ettiğimden LED ile denemelere geçiyorum.
 
İşte sonuç;
 
 

 
Bu da videosu;
 

 
 
Bence sonuç gayet tatmin edici. Kullanacağım soğutma sıvısı, fanların rengine göre RGB Şerit Led'in rengini uzaktan kumanda ile istediğim renge ayarlayabilmek ya da fade moduyla devamlı olarak renkler arasında smooth bir geçiş sağlamak kasaya oldukça görsellik katacak inancındayım.
 
Pro-Z II 'nin son hali yavaş yavaş ufukta belirirken projenin başından bu aşamaya kadar tüm çalışmaları büyük keyif alarak  sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım sizler de ilgiyle takip ediyorsunuzdur. Projenin sonraki aşamalarını da paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik bu kadar. Yorumlarınızı bekliyorum.
 
Görüşmek üzere.
    

1 yorum:

  1. merhaba bizde bunu şirket içinde deneyeceğiz sizeburdan geri dönüş yaparız tşkler :)

    YanıtlaSil