Translate

21 Eylül 2014 Pazar

Pro-Z II (Worklog-13) Kasa İçi Aydınlatma Çalışmaları

Pro-Z II çalışmalarına epey bir süre ara vermiştim. Önce iş yoğunluğu sonra senenin yorgunluğunu atmak için yapılan bir kısa tatilden sonra artık tekrar çalışmalara geri dönebiliriz.
 
Bu yayında Pro-Z II'de kullanılacak kasa içi ışıklandırma için çalışmalarıma devam ediyorum. Daha önce kasanın anakart bölümündeki bölgenin tabanında pleksiden yapacağımız su yolunu şerti led ile nasıl ışıklandıracağımı göstermiştim.
 
 
Bu seferki uygulamamız; EK Monarch x4 ram soğutma bloğunun ve pleksi rezervuar tutacaklarının beyaz ledlerle aydınlatılması üzerine olacak.
 
Bu aydınlatma için kendi ledlerimizi yapacağız. Bunun için 4 adet 3mm'lik beyaz led, biraz kablo, ledleri yakıp söndürmek için switch, ısı tabancası ile mum tutkal ve de lehim için havya'ya ihtiyacımız olacak.
 
 


 
 
 
 

 
 
Zaten aydınlatma yapmak istediğim yerler için sadece 4 adet beyaz lede ihtiyacım olduğundan her biri için 3v gerekecek. Ledleri seri olarak bağlayacağımdan ve de güç kaynağının 12v kanalından güç alacağımdan herhangi bir direnç kullanmama da gerek kalmıyor haliyle.
 
Önce ledlerimizin aralarındaki mesafenin ne kadar olacağını ve kullanacağımız kabloların uzunluğunu belirlemek için ram soğutma bloğu, rezervuar tutacakları ve de on/off switchleri arasındaki mesafeyi ölçüyoruz. Buna göre de kablolarımızın uzunluğunu belirleyip kabloları ledlere bağlama işine geçiyoruz.
 
 

Ledleri tutkal tabancası ile kablolara yapıştırdıktan sonra 12v'luk akü ile test edip sorun olmadığını görünce daha sağlam olmaları için gerekli yerleri lehimliyoruz.  
 
Bu kabloları çıplak bırakmamız mümkün olmadığından bir de siyah sleeve ile kablomuzu kaplayıp switche bağlanmaya hazır hale getiriyoruz. 
 
 

 
 
Siyah sleeve ile kabloları sarıp kontrol ettikten sonra ledlerimiz açma kapama düğmemize bağlanmaya hazır hale gelmiş oluyor.
 
 


 
 
 
 
Ve kasa içinde kullanacağımız aydınlatma tamamen montaja hazır hale geliyor. Ben ortaya çıkan işten gayet memnun kaldım. Umarım sizler de öyle düşünüyorsunuzdur.
 

 
 

 
 
 
Bir sonraki uygulamada görüşmek üzere. Takipte kalın.
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder